0905 528 882enlap@enlap.sk

BREXIT

28.1.2020

Aktualizácia súčasnej situácie vo vzťahu k Brexitu.

Spojené kráľovstvo opustí EÚ 31. januára 2020 a bude v prechodnom období do konca decembra 2020, čo znamená, že vzťahy medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ zostanú počas tohto obdobia nezmenené.

Nie je zatiaľ jasné, čo sa stane od 1. januára 2021. Aktuálna informácia britskej vlády  je tá, že ak študent príde a zostane vo Veľkej Británii jeden deň pred začiatkom prechodného obdobia, môže požiadať o tkzv. EU Settlement Scheme, ktorá študentom, navštevujúcim britské školy umožní štúdium v  UK ukončiť, prichádzať a odchádzať z UK počas nasledovných 5 rokoch. To znamená, že študenti, ktorí sú na študijnom pobyte do konca roku, nie sú ovplyvnení Brexitom.

Tým, ktorí pokračujú v štúdiu aj v roku 2021, odporúčame, aby požiadali o EU Settlement Scheme. Je to rýchly a ľahký proces, stačí priložiť k žiadosti oficiálny dokument z britskej školy, v ktorom sa uvádza, že študent v súčasnosti navštevuje túto školu a že školu navštevuje od septembra 2020. Súčasťou žiadosti nie je pohovor, vyplňuje sa online. Po získaní úspešného rozhodnutia môže študent zostať v UK na škole až do ukončenia štúdia. 
 
Odkaz na webovú stránku vlády Spojeného kráľovstva a EU Settlement Scheme TU

ENLAP tím

 

Späť hore