0905 528 882enlap@enlap.sk

BREXIT A VÍZA

VÍZA

Po vystúpení UK z EÚ sa pri krátkodobých pobytoch a cestovaní za účelom turizmu predpokladá zachovanie obojstranného bezvízového režimu. Pre účely vstupu na územie UK bude potrebné od 1.1. 2021 predložiť platný doklad totožnosti. 
Typy víz

1. Štúdium na akreditovanej škole, návšteva UK ako turista do 6 mesiacov bude bez víz.

2. Krátkodobé študijné víza od 6 do 11 mesiacov pre študentov 16+. Cena za vízum je 186 GBP. Povinný poplatok za zdravotnú starostlivosť tzv. "Healthcare surcharge" stojí 470 GBP. 

3. Študentské víza od 11 mesiacov. Cena za vízum je 348 GBP. Povinný poplatok za zdravotnú starostlivosť tzv. "Healthcare surcharge" stojí podľa dĺžky pobytu. 

Aktuálne informácie nájdete tu:
 
www.gov.uk/uk-border-control  

www.gov.uk/browse/visas-immigration/arriving-in-the-uk 


BREXIT

Spojené kráľovstvo opustí EÚ 31. januára 2020 a bude v prechodnom období do konca decembra 2020, čo znamená, že vzťahy medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ zostanú počas tohto obdobia nezmenené.

Nie je zatiaľ jasné, čo sa stane od 1. januára 2021. Aktuálna informácia britskej vlády  je tá, že ak študent príde a zostane vo Veľkej Británii jeden deň pred začiatkom prechodného obdobia, môže požiadať o tkzv. EU Settlement Scheme, ktorá študentom, navštevujúcim britské školy umožní štúdium v  UK ukončiť, prichádzať a odchádzať z UK počas nasledovných 5 rokoch. To znamená, že študenti, ktorí sú na študijnom pobyte do konca roku, nie sú ovplyvnení Brexitom.

Tým, ktorí pokračujú v štúdiu aj v roku 2021, odporúčame, aby požiadali o EU Settlement Scheme. Je to rýchly a ľahký proces, stačí priložiť k žiadosti oficiálny dokument z britskej školy, v ktorom sa uvádza, že študent v súčasnosti navštevuje túto školu a že školu navštevuje od septembra 2020. Súčasťou žiadosti nie je pohovor, vyplňuje sa online. Po získaní úspešného rozhodnutia môže študent zostať v UK na škole až do ukončenia štúdia. 
 
Odkaz na webovú stránku vlády Spojeného kráľovstva a EU Settlement Scheme TU

ENLAP tím

 

Späť hore