0905 528 882enlap@enlap.sk

Najčastejšie otázky

 

TIPY A TRIKY AKO NA JAZYKY

Poskytujeme Vám odpovede na najčastejšie kladené otázky FAQ (Frequently Asked Questions). Ak chcete vedieť viac, oznámte nám, čo je ešte vhodné doplniť.

Naše stránky navštevujú všetky vekové a vzdelanostné kategórie, od detí až po seniorov. Preto sme dali prednosť priateľskému štýlu vyjadrovania, ktoré bude určite zrozumiteľné všetkým záujemcom.

Hlavne sa nebojte komunikovať. Porovnajte agentúry na webe, pýtajte sa. Zamerajte sa na aktuálnosť stránok a konečné ceny.

NAJZAKLADNEJŠIA OTÁZKA: Kto je vlastne ENLAP?
ODPOVEĎ: Je to kolektív, ktorý aj v pondelok ráno sa teší do práce. Informácie o nás a genéze firmy nájdete TU.

OTÁZKA 1: Aké mate ceny, sú konečné?
ODPOVEĎ: Všetky ceny našich programov zobrazené pomocou Kalkulačky pri každej škole platia a sú konečné.

OTÁZKA 2: Mám žiadať o kalkuláciu?
ODPOVEĎ: Nie je potrebné. Každá agentúra má iný spôsob komunikácie. U nás pri každej škole nájdete Kalkulačku kurzov. Tá Vás nasmeruje ku konečnej sume. Nie sú za nimi skryté ďalšie náklady okrem dopravy.

V prípade krajín, kde je iná mena ako Euro, bude vyúčtovacia faktúra prepočítaná aktuálnym kurzom v deň jej vystavenia.

OTÁZKA 3: Ponúkate množstvo škôl a destinácií. Som z toho zmätený. Neviem si vybrať, píšete, že poradíte. Mne stačí obyčajný, cenovo výhodný pobyt, ktorý mi zaručí, že investované finančné prostriedky nevyjdú nazmar a hlavne, že sa niečo naučím.
ODPOVEĎ: Náš výber škôl je podmienený mnohými faktormi.
a) Všetky školy sú akreditované a kontrolované vládnymi/vzdelávacími inštitúciami.
b) Poskytujeme rôzne lokality, typy ubytovania, nástupné termíny, vekové kategórie, jazykové úrovne, mimoškolské aktivity, možnosti dopravy, atraktivity destinácií, variabilitu cien, od ktorých sa odvíjajú štandardné alebo nadštandardné služby. Niečo ako v lietadle, mate triedu Economy a triedu Business. V Economy zaplatíte 200 Eur a v Business 500 Eur, pričom letíte v tom istom lietadle. Samozrejme berieme do úvahy aj spokojnosť klientov.
c) Podmienkou je bezchybná spolupráca so školami.
d) Kurzy sú určené pre dospelých, deti, mládež, manažérov, stredoškolákov, vysokoškolákov, odborných pracovníkov, stážistov... .

Preštudujte si naše ponuky a získajte základný prehľad. Riaďte sa horným, modrým menu, kde sú uvedené Jazykové pobyty, Univerzity, Letné jazykové kurzy..., vyhľadajte si, čo Vás zaujíma, zúži to výber, (pozrite si aj OTÁZKA 6) a získajte informácie, s ktorými Vám ďalej pomôžeme. Hodina pri počítači Vám môže usporiť stovky Eur.

OTÁZKA 4: Prečo nemáte zľavy?
ODPOVEĎ: Zľavy na kurzy sú TU. Nemôžete čakať zľavy 40%, 50%, ktoré sú bežné pre služby na Zľavových portáloch. Pri vzdelávaní v zahraničí to nefunguje. Jednoducho ceny nepustia. Viete si predstaviť 50% zľavu na prenájom bytu? Treba si uvedomiť, že sa jedná o zľavy za školné, t.j. za výučbu, nie za ubytovanie a stravu.

OTÁZKA 5: Kedy sa mám prihlásiť?
ODPOVEĎ: Nemáme stanovené termíny, môžete sa prihlásiť kedykoľvek. Nepísaným pravidlom je, že čo najskôr. Školy majú pevné ceny. Letecké spoločnosti nie a preto Vás nemilo môže prekvapiť cena za letenky, ktorá môže byť o dosť vyššia, ak prihláška bude dlhšie v priečinku Vášho stola.

OTÁZKA 6: Myslela som si že, dokážete vybrať vhodný kurz podľa mojich požiadaviek. Ak si musím vybrať, tak asi by sa mi páčilo Škótsko, jeseň by tam mohla byt celkom pekná. Ak by ste nemali nič z tejto krajiny na ten dátum, tak potom Maltu. Mesto Vám bohužiaľ neviem napísať, lebo ja nie som odborník na jazykové pobyty v zahraničí a naozaj neviem v akom meste sa dá študovať anglický jazyk pre cudzincov, preto som sa obrátila na Vás. Ak by ste s tým mali problém tak to skúsim inde.
ODPOVEĎ: Otázka v skratke môže znieť: Ako si vybrať školu? Ak klienti píšu, aby sme poradili pri nástupe na jazykový kurz, vždy žiadame o doplnenie ich predstáv ohľadom lokality, ceny, ubytovania, dopravy, dátumu nástupu, jazykovej úrovne... . Nemusia si vyberať konkrétny kurz. My len potrebujeme základné informácie, ktoré aj tak nájdete v Kalkulačke. Určite by sme neponúkli 2 týždenný kurz v USA pre začiatočníkov. Len za letenku by ste minuli toľko, ako v Británii za celý kurz. 
Pre názornosť uvádzame, že nevieme, ktorá spoločnosť dokáže odpovedať na otázku, "čo stojí maslo" ak na pulte je 10 druhov. Takisto sa dá ťažko odpovedať predajcovi áut na otázku: „čo stojí u Vás auto?“. Ponúk je veľa a komunikáciou s Vami vieme nájsť riešenie.

OTÁZKA 7: Mám si vybrať skupinový zájazd alebo nie?
ODPOVEĎ: Otázka je jednoduchá, odpoveď zložitejšia.
Sme pedagógovia so skúsenosťami aj z riadenia jazykovej školy v Bratislave. Naša filozofia je, že ak chcete byť v skupine Slovákov, môžete ísť na jazykové kurzy hoci aj do Tatier a máte to za podstatne nižšiu cenu, v lete môžete ísť do Chorvátska. Môžu tam byť aj zahraniční lektori, ale... . Po vyučovaní komunikujete medzi sebou stále v slovenčine. Nenapadne Vás zájsť za študentmi z Francúzska, Nemecka, Japonska, Španielska... na Kofolu. Veď tam ani nie sú. Podľa našich skúseností skupinový zájazd do zahraničia je vhodný pre kolektívy organizované triednymi učiteľmi škôl. Sú tam totiž veľmi vysoké zľavy a dobre to funguje. Študenti precítia prvé dotyky s "iným svetom" a je to pre nich akýsi odrazový mostík do budúcnosti. Jazyk sa však naučia striedmo. Skúste zistiť v iných agentúrach, už pred nástupom, či nakoniec nebudú na mieste učiť slovenskí učitelia.

Samozrejme, že môžete dôvodiť aj tým, že je tam dozor našich delegátov. Takýto dozor máte aj keď vycestujete individuálne. Škola sa vždy o Vás postará, veď na to sú tam študijné, ubytovacie, kultúrne oddelenia.
Viete si predstaviť, že škola vo Veľkej Británii pri 30 národnostiach má počas letných kurzov 30 delegátov? Porozmýšľajte... A čo je tiež veľmi dôležité vedieť, pracovníci našej agentúry sú 24 hodín na telefóne. Ak sa vyskytne problém, ktorý nemôžete vyriešiť priamo na mieste, môžete sa obrátiť na nás a my to ihneď vyriešime.

OTÁZKA 8: Aké ubytovanie je vhodné? Ubytovanie v rodine, apartmáne, na internáte?
ODPOVEĎ: Veľkú úlohu hrá cena. Internáty sú drahšie. Študenti sú tam spolu, aj vzdialenosť do školy je prijateľná, niekedy priamo v škole alebo pri škole. Študenti neplatia za mestskú dopravu. Rodina je vyberaná školou, má s ňou zmluvu o ubytovaní. Často je na vzdialenosť chôdzou. Za dopravu je tiež treba platiť, nie len Eurami, aj strateným časom. V rodine zvyčajne nájdete viac študentov, nebudete len Vy sami. Aj na izbe budete mať zahraničného študenta ak si vyberiete dvojposteľovú izbu.

OTÁZKA 9: Ako ďaleko je škola od ubytovania?
ODPOVEĎ: Ak ste v internáte, je to spravidla v blízkosti školy, ak nie už priamo v nej. Ak ste v rodine, môže to byť aj na 20 - 60 min dopravou. Viete aj, že náklady na dopravu z rodiny do školy môžu vyrovnať celkovú kalkuláciu za kurz s ubytovaním na internáte. Berte do úvahy aj čas strávený v dopravných prostriedkoch. Ináč Vám pomôže aj Google Maps.

OTÁZKA 10: Veľmi sa bojím, cestujem prvýkrát do zahraničia. Čo, ak sa mi niečo stane?
ODPOVEĎ: ENLAP je na linke 24 hodín. Školy to majú ošetrené. Berte do úvahy, že tam študujú záujemcovia z celého sveta. Aj Francúzi, Nemci, Japonci ..., majú tie isté stresy. Ak máte zdravotne problémy, problémy s odlúčením od rodiny, krádež a nevieme čo ešte, obráťte sa vždy na školu. Samozrejme je k dispozícii aj ENLAP telefonická linka. 

OTÁZKA 11: Mate delegáta?
ODPOVEĎ: Nemáme, považujeme to za zbytočné. V škole kde je 50 – 70 národností asi nebude 50 a viac delegátov čakať na príjazd svojich študentov. Každá škola má študijné oddelenie, ubytovacie oddelenie, oddelenie spoločenských a kultúrnych podujatí. Pomôžu aj začiatočníkom, sú na to pripravení. Pritom sme tu aj my, stačí nám zavolať. Prečítajte si otázku č. 7. "Mám si vybrať skupinový zájazd alebo nie"?

OTÁZKA 12: Chcel by som sa opýtať ako je to s cestou do danej krajiny, či je v cene, alebo je individuálna...
ODPOVEĎ: Cesta nie je zahrnutá v cene. Niekto chce autobusom, niekto lietadlom, niektorí idú vlakmi. Ak si objednáte letenku v predstihu, môže byť lacnejšia ako autobus. Dopravu Vám veľmi radi zabezpečíme. 

OTÁZKA 13: Ako je to s výučbou počas štátnych alebo miestnych sviatkov?
ODPOVEĎ: Kalendár sviatkov uvádzame na na stránke každej školy, v sekcii Kurzy a cenník. Zahraničné školy sú počas sviatkov zatvorené. Je v kompetencii školy rozhodnúť, či výučba bude prebiehať alebo nie, či hodiny budú nahradené alebo nie, či neodučené hodiny škola zohľadní v cene. Spravidla školy účtujú plnú cenu za týždeň bez ohľadu na to, či v danom týždni je alebo nie je sviatok.Väčšina škôl však počas sviatkov organizuje výlety alebo iné mimoškolské aktivity. Preto radíme zvážiť výber termínu kurzu.

OTÁZKA 14: Chceli by sme Vás požiadať o zaslanie tlačených katalógov na jazykové pobyty a výmenné študijné pobyty.
ODPOVEĎ: Katalógy sme prestali tlačiť asi pred 8 rokmi. Zahraničné školy už majú všetko on line na webových stránkach. Je to niečo ako s Faxom. FAX už tiež odišiel do histórie, veď máme e-maily a priame kontakty.

OTÁZKA 15: Ako je to s dopravou pre môjho 14 ročného syna ak ho chcem poslať do zahraničia a nemám záujem o skupinové pobyty?
ODPOVEĎ: Riešenie je jednoduché. Túto službu nazývame Letecké asistenčné služby. Dopravíte Vášho syna na letisko, prevezme ho letuška, letuška ho odovzdá škole. Škola ho odvezie na miesto ubytovania. Tieto služby sú spoplatnené, budú zahrnuté v cene letenky a v cene asistenčnej služby školy. Každá letecká spoločnosť má iné ceny. Zabezpečíme pre Vás tieto služby, prípadne poskytneme informácie. Pre deti do 12 rokov to môže byť vhodné, pre 14 a viac rokov asi zbytočne drahé.

OTÁZKA 16: Môžem ako matka vycestovať na jazykový kurz na Maltu spolu s mojim synom? Chcem aby sme spoločne navštevovali kurzy, samozrejme v iných skupinách. Môže neskôr pricestovať aj manžel?
ODPOVEĎ: Áno a nie len na Maltu. Kalkulujeme, že štúdium mienite spojiť s dovolenkou. Aj manžel sa môže pripojiť. Nemusí však študovať. Budete mať všetci zabezpečené ubytovanie podľa vašich požiadaviek, tak isto aj kultúrne podujatia.

OTÁZKA 17: Koľko stojí letenka do Londýna?
ODPOVEĎ: Ceny sa rôznia podľa leteckých spoločností a od dátumov letov. Spolupracujeme s internetovým portálom Student Agency. Stačí zadať dátumy odletu a príletu a máte výslednú sumu. Odlety sú zvyčajne v nedeľu, prílety v sobotu. Lety sa musia vyberať podľa nástupných a výstupných dátumov škôl. Na Maltu sa lacnejšie dopravíte priamou linkou Air Malta. Dospelí (od 16 rokov) sa môžu zamerať aj na destinácie, kam lieta RYANAIR, prípadne iné nízkonákladové spoločnosti. Ak cestujú osoby mladšie ako 16 rokov v sprievode 16+, nie je problém zakúpiť si letenku.

OTÁZKA 18: Janka mi píše, že je jej tam zima. Je v internáte, čo má robiť?
ODPOVEĎ: Študenti sú aj teplomilnejší. Sú tam aj Španieli, Nemci, Japonci, Brazílčania... . Internáty majú svoje kúrenie nastavené počítačovo. Ráno sa systém zapne, po odchode do školy sa vypne, po príchode večer sa opätovne zapne. Niektoré internáty majú termostatické regulátory. To isté je aj v rodinách. Na Slovensku si asi riadne podkurujeme. Dá sa to vyriešiť na mieste.

OTÁZKA 19: Ako ďaleko sú školy od ubytovania?
ODPOVEĎ: V menších mestách veľkosti Piešťan ubytovanie je na pešiu vzdialenosť. 5 - 15 min. V mestách veľkosti Prešova to môže byť tiež, niekedy sa využíva aj mestská hromadná doprava, tiež 10 - 15 min. V Londýne sa pri rodinách málo kedy dopravíte skôr ako do hodiny. Výnimkou sú len rezidencie, rezidencií je viac. Čím skôr sa vybavuje kurz, tým bližšie je ubytovanie. Objednávka pre letné kurzy v 9 miliónovom Londýne dva týždne pred nástupom Vás bude skutočne stáť hodinu v doprave, dokonca aj s prestupmi. Zvyčajne niektoré školy píšu Door to Door čas, t.j. čas od dverí ubytovania k dverám školy. V Bratislave sa tiež málo kedy nájde z rezidenčných štvrtí doprava do 40 min.

OTÁZKA 20: Mal by som záujem o kurz nemčiny v trvaní 16-24 týždňov. Napíšte mi prosím akú musím mať nemčinu, aby ma vlastne prijali. Postačia úplné základy?
ODPOVEĎ: Jazykové školy prijímajú aj začiatočníkov. Nevieme, čo je vašim cieľom. Aby ste zvládli základy jazyka, nepotrebujete až taký dlhý pobyt. Stačí 4 - 6 týždňov. Po absolvovaní základov sa môžete vzdelávať aj sami pomocou učebníc, filmov a kontaktov s nemecky hovoriacou komunitou. Na Vašom mieste by sme neuvažovali až o takej dlhej dobe. Je to však vec financií a Vašej kariéry.

OTÁZKA 21: Náš riadne objednaný kurz začína už o dva týždne. Stále nemáme potvrdené ubytovanie. Niektorí známi už to majú. Kedy zašlete adresu ubytovania?
ODPOVEĎ: Informácie o ubytovaní sa štandardne zasielajú tesne pred nástupom. Niekedy aj pár dní. Je to kvôli tomu, že študenti si často predlžujú pobyt, vyžadujú zotrvať na tom istom mieste. Takisto neočakávané udalostí v rodinách, napr., ochorenie člena rodiny ... . Školy neradi menia adresy ubytovania, aby zbytočne nestresovali klientov.

OTÁZKA 22: Mám 53 rokov, je to problém?
ODPOVEĎ: Táto otázka je veľmi frekventovaná. Ak Vám povieme, že to podľa našich klientov bola skôr výhoda, asi neuveríte. Iné kultúry si ctia starších. 50-tníkov je pomenej ale v triedach sú lídri. Budete sa musieť mladším prispôsobiť tým, že zájdete s nimi aj na diskotéku, zašportujete si, budete im pomáhať upravovať ich vzťahy a hlavne nekonečne komunikovať. Zhodíte roky a kilogramy. Do tejto situácie sa nemusíte vnucovať, vtiahnu Vás do nej sami študenti. Samozrejme, že ponúkame kurzy výhradne pre 4 a viac krížikových. Vyberajte si kurzy mimo prázdniin, v skupinách je menej študentov a vekový priemer je oveľa vyšší. Pozrite si vyjadrenie Julie v referenciách o San Franciscu TU. Nevieme to lepšie vyjadriť.

OTÁZKA 23: Aké oblečenie si majú deti so sebou zobrať?
ODPOVEĎ: Štúdium je nákladná záležitosť ale aj tu môžete ušporiť. Nikdy nekupujte pre výjazd do zahraničia v našich obchodoch v strese a bez výrazných zliav obrovské výbavy. Aj kvôli cenám za batožinu pri leteckej preprave. Radšej poskytnite určitú sumu Vašim deťom, aby si mohli dokúpiť za podstatne nižšie ceny v zahraničí. Deti uvidia ako sú oblečené Španielky, Francúzky..., vyberú si s nimi tovar v obchode, kúpia si a môžete si byť istí, že dva roky budete mať pokoj s ich oblečením. Až potom totiž ten módny závan príde k nám. Fakt ušetríte.

OTÁZKA 24: Už mám od Vás skenovaný email a z univerzity originál papiere, že som prijatá. Dostala som Conditional, že mi chýba len jazyk. Veď mám štátnicu s anglického jazyka. Je to pravda, že naša štátnica neplatí?
ODPOVEĎ: Ak ste dostali "Condititional acceptance alebo offer", znamená to, že vaše výsledky z vašich predmetov boli akceptované a môžete nastúpiť na Vami vybraný odbor. Podmienkou je mať medzinárodnú skúšku z jazyka. Slovenské štátnice z jazykov nie sú všade akceptované. Odporúčame urobiť si medzinárodné jazykové skúšky na Britskej rade. Niektoré skúšky môžete urobiť u nás v kancelárii. Asi najlepší je IELTS, viď skúšky.

OTÁZKA 25: Mám otázku pre stredné školy. Píšete, že 30% zľavy nie sú v jazykových kurzoch možné, vy ich máte pri stredných školách ak porovnávam s inými agentúrami, nezdá sa mi to.
ODPOVEĎ: My neposkytujeme zľavy pre štúdium na stredných školách. Iné agentúry asi majú iných partnerov. Naše ceny sú pevné. Ak ste našli porovnateľný program v iných agentúrach drahší, v čom je problém? Výber je na Vás. Hľadajte, hľadajte a hľadajte, to je naša odpoveď. A ešte aj vyzvedajte, čo je zahrnuté v cenách... .

OTÁZKA 26: V akých rodinách je ubytovanie?
ODPOVEĎ: Školy majú zmluvy s rodinami o ubytovaní. Starostlivo ich vyberajú a kontrolujú na základe pripomienok klientov. Zohľadňujú štandardné a nadštandardné podmienky. Školy nemajú záujem ubytovávať v rodinách, ktoré nezodpovedajú týmto podmienkam aby nestratili kredit. Veľká väčšina študentov je z vyspelých krajín a tí sú nároční. V žiadnom prípade sa neberie do úvahy, či je niekto zo strednej alebo západnej Európy, USA, Brazílie, Japonska... .

OTÁZKA 27: Aké sú výdavky na stravovanie a všeobecne životné náklady? Aké si ma brať študent vreckové?
ODPOVEĎ: Ak máte objednané stravovanie, navyše si zaplatíte akurát posedenie pri Coca Cole so študentmi po kurze. Ceny sú porovnateľné so Slovenskými.

OTÁZKA 28: Chcem prekvapiť vnučku "darčekom" za dobré vysvedčenie. Máte takéto služby?
ODPOVEĎ: Áno. Nejedná sa len o mládež. Poslednú dobu sme zaznamenali záujem o darčekové poukážky, ktoré blízki príbuzní nájdu v obyčajnej obálke. Sú tam všetky informácie o objednanom kurze. Majú dosť času pred nástupom motivovať sa a neverili by ste, ako vyťahujú zaprášené učebnice z domácich knižníc, sťahujú jazykové aplikácie do smartfónov a sami sa pripravujú. Predtým by to nikdy nerobili.

OTÁZKA 29: Kedy máte otváracie hodiny? Nevidím ich.
ODPOVEĎ: V kancelárii nás zvyčajne nájdete od 10:00 do 16:00. Pravidelne sme tu aj mimo spomenutých hodín, pretože komunikujeme aj so školami v iných časových pásmach. Často máme výjazdy. Je vhodné telefonicky si dopredu spresniť čas stretnutia, aby ste nekolidovali s inými objednanými klientmi a zbytočne nečakali. Konzultácie trvajú od 15 do 60 minút v závislosti od požiadaviek záujemcov. Ak klienti vykonávajú jazykové testy, čas sa môže predĺžiť.

OTÁZKA 30: Potrebujem Vízum pre jazykové kurzy v USA?
ODPOVEĎ: Pre štúdium do 18 hodín týždenne Vízum nepotrebujete. Max. doba štúdia je 3 mesiace. Stačí turistická autorizácia ESTA a biometrický pas. Nad 18 hodín týždenne Vízum potrebujete.

OTÁZKA 31: Organizujete aj rodinné kurzy? Chceme vycestovať s mládežníkom a malým dieťaťom.
ODPOVEĎ: Áno. Týmto programom sa hovorí Jazykové kurzy pre rodiny. Vycestovať môžu rodičia, starí rodičia, príbuzní... . Deti sú v iných kurzoch. Ubytovanie je vhodné v apartmánoch. Deti uvidíte až neskoro večer, pretože majú svoje mimoškolské činnosti, takže máte dosť času zamerať sa na iné aktivity. Niektoré školy vyžadujú navštevovanie kurzov aspoň pre 1 rodiča. Je to kvôli nízkym cenám ubytovania.

OTÁZKA 32: Prečo nemáte týždenné kurzy? Všimla som si, že v kalkulačke sú. Ale ste mi odpísali, že to nie je možné. Vraj iba od 2 týždňov.
ODPOVEĎ: Áno. Náš softvér v Kalkulačke sa nedá upraviť tak, aby tam 1 týždeň nefiguroval. 95 percent škôl ponúka kurzy od dvoch týždňov kvôli dopytu klientov. Pri 15 hodinách týždenne, ak pricestujete v nedeľu, testy robíte ráno v pondelok a v sobotu cestujete späť, asi to je o ničom. Niektoré školy s veľmi intenzívnou výučbou to ponúkajú. Manažérske kurzy, ktoré sú mimoriadne intenzívne, túto možnosť ponúkajú tiež. Sú to kurzy pre veľmi vyťažených pracovníkov a majú svoje opodstatnenie.Pekný deň praje ENLAP

Cenovo výhodné letenky

REZERVAČNÝ SYSTÉM ARES
ARES 
Späť hore