0905 528 882enlap@enlap.sk

Všeobecné informácie, stredné školy, Nemecko

Stredoškolské vzdelávanie v Nemecku

Stredné školy sa delia na 4 typy:

“Gymnasium” - pripravuje študentov na univerzitné štúdium, je to najkvalitnejšia a najnáročnejšia škola
“Realschule” - na výučbu sa kladie väčší vedecký dôraz. Čo sa týka kvality tento typ školy je niečo medzi Gymnasium a Hauptschule.
"Hauptschule" - pripravuje žiakovpre odborné vzdelávanie, je to najslabšia škola
"Gesamtschule" - je kombináciou všetkých 3 vyššie uvedených.

Povinná školská dochádzka končí absolvovaním 10. ročníka. Po ukončení školskej  dochádzky sa študenti môžu buď zamestnať alebo pokračovať v štúdiu, pričom jedine Gymnasium ponúka možnosť maturity.
Školy ponúkajú širokú škálu voliteľných predmetov. Už od 5. triedy si žiaci môžu vybrať niektorý z cudzích jazykov. Angličtina je od 5. ročníka povinná. Okrem nej si môžu zvoliť aj ďalší cudzí jazyk: francúzština, latinčina, španielčina či taliančina. V 7. triede pribúda druhý cudzí jazyk. Okrem jazykov sa dá voliť aj medzi informatikou a biológiou, katolíckym či evanjelickým náboženstvom prípadne iné (záleží od spolkového štátu). V 11. ročníku gymnázií sa mení doterajší spôsob vyučovania. Začína sa tzv. Differenzierung ( rozdeľovanie, diferencovania) a prechádza sa na kurzový systém, v ktorom žiaci volia kurzy, trvajúce polroka. 11. ročník tvorí tzv. Vorstufe (predstupeň) a Kursstufe (kurzový stupeň) tvoria ročníky 12. a 13. Vyučovanie v pred stupni je rozčlenené na povinný, Wahlpfichtbereich ( wahl-voľba, pflicht- povinnosť, bereich-okruh), v ktorom sa z určitých možností musí niečo vybrať.

11. ročník je len pred stupeň a zvolený okruh predmetov môže byť na jeho konci zmenený. Tiež sa značne odlišuje od ročníkov 12. a 13. V týchto dvoch nasledujúcich pribúdajú k možnosti voľby ešte predmety ako pedagogika, filozofia, právna náuka, hospodárska náuka, psychológia.

Väčšina zahraničných študentov navštevuje 10. alebo 11. ročník Gymnasia alebo Realschule. Navštevujú školu v bydlisku svojej hostiteľskej rodiny a umiestnení môžu byť po celom Nemecku. Naša partnerská organizácia najprv nájde hostiteľskú rodinu a až potom zapíše študenta na miestnu strednú školu.

Nemecké školy

Študenti z cudzích krajín vrátane Slovenska sú umiestňovaní len na akreditované stredné školy. Počet prijatých zahraničných študentov na každej škole je limitovaný. Stredné školy dbajú o to, aby medzi svojimi študentmi nemali veľa študentov z jednej krajiny.

Naša agentúra ponúkajú štúdium na štátnych a na súkromných stredných školách. Na všetkých školách sa vyučuje podľa učebných osnov, platných v danej krajine. Niektoré predmety sú povinné, iné si študenti vyberajú z ponuky danej školy podľa vlastných záujmov a schopností a v spolupráci so študijným poradcom.
Súkromné školy umožňujú vo väčšej miere prihliadnuť na individuálne potreby a záujmy študenta. Študentom poskytujú zvýšenú individuálnu pomoc pri štúdiu a najmä v  problematických oblastiach, viac sa sústreďujú na rozvoj talentu.

Slovenskí študenti sa väčšinou zaraďujú do toho istého ročníka, ktorý by navštevovali v Slovenskej republike. Avšak v prípade nízkej jazykovej úrovne môžu byť zaradení do nižšieho ročníka prípadne im škola odporučí ľahšie predmety. O zaradení vždy rozhoduje zahraničná škola.

Jazykové požiadavky

Od zahraničného študenta sa vyžaduje dobrá znalosť  jazyka krajiny, v ktorej sa rozhodol absolvovať  stredoškolský pobyt. Čím lepšie ovláda cudzí jazyk, tým viac mu pobyt prinesie. Niektoré školy vedia poskytnúť zahraničným študentom pomoc pri zdokonaľovaní sa v jazyku krajiny. Týka sa to najmä súkromných škôl.  Jazykovú prípravu však ponúkajú aj niektoré štátne školy.  Jazyková výučba môže byť na niektorých školách bezplatná na iných spoplatňovaná.

Preto je dôležité zistiť úroveň jazykových znalostí každého uchádzača. Ak študent nespĺňa jazykové požiadavky pre vybraný program, odporučíme mu iný, ktorý umožňuje poskytnutie extra jazykovej prípravy. Ak sa študent prihlási v dostatočnom časom predstihu, môže sa do začiatku nástupu zdokonaliť na jazykových kurzoch doma alebo v zahraničí. V niektorých krajinách je nutné absolvovať pred samotným programom jazykovú prípravu ak znalosti jazyka nie sú dostatočné. O finančných nákladoch študentov vždy dopredu informujeme.

Úloha lokálneho koordinátora

Lokálni koordinátori sú zamestnancami organizácie, ktorí zodpovedajú za študentov v danej lokalite. Organizácia má sieť koordinátorov po celej krajine. Lokálny koordinátor je pripravený na to, aby vedel poskytnúť študentovi odpovede na všetky jeho otázky. Je zodpovedný za riešenie problémov medzi študentom, hosťovskou rodinou/internátom a sprostredkovateľskou organizáciou. Po celé štúdium vám bude k dispozícii a je možné sa na neho kedykoľvek obrátiť. Miestny koordinátor má rovnako v popise práce získavať v priebehu roka informácie o prospechu študenta a o jeho pobyte v hostiteľskej rodine.

Ubytovanie

Ubytovanie v novej krajine je zabezpečený v hostiteľských rodinách.

Pobyt v hosťovskej rodine je ideálnou príležitosťou spoznať kultúru cudzej krajiny prirodzeným spôsobom. Študenti sa zúčastňujú na každodennom rodinnom živote a rodinných aktivitách. Hosťovské rodiny prijímajú študenta ako člena rodiny, nie ako hosťa.  V niektorých krajinách sú rodiny dobrovoľnícke, v iných sa za ubytovanie platí. Hostiteľské rodiny musia spĺňať prísne kritériá, zamerané na spôsobilosť hostiť zahraničného študenta. Kritériá stanovujú vlády jednotlivých krajín. Rodina musí poskytnúť najmenej 3 odporúčania, dokazujúce jej dobrú povesť a bezúhonnosť. Veľká časť rodín je v programe dlhé roky a preto majú veľmi dobré skúsenosti s hosťovaním zahraničných študentov.

Predtým ako rodinu príjmu do programu, navštívi ich dom lokálny koordinátor, zisťuje, aký je životný štýl rodiny, či ubytovacie podmienky sú vyhovujúce, aké sú ich záujmy a dôvody a prečo chcú do svojho domu pozvať zahraničného študenta. Domy musia byť čisté a komfortné, rodina by mala mať podobné záujmy a pomáhať študentovi pri dosahovaní úspechov v novom prostredí. Hlavným dôvodom prijatia študenta je  umožniť mu spoznať krajinu, jej kultúru a životný štýl a tiež, aby rodina spoznala mladých ľudí z iných krajín a ich kultúru, zvyky, zmýšľanie a životné ciele.

Rodiny sú z rozličného sociálno-ekonomického prostredia strednej vrstvy a žijú väčšinou na predmestiach, alebo v malých mestách a na vidieku. Je to predovšetkým z bezpečnostných dôvodov.

Zahraniční partneri sa pokúšajú zosúladiť záujmy študentov so záujmami a životným štýlom rodiny, do úvahy sa berie napríklad vierovyznanie, šport alebo iné požiadavky. Ak by študent chcel byť umiestnený v konkrétnej geografickej časti, vždy sa požiadavke snažíme vyhovieť, no nie vždy je to možné. V prípade, že si vyberiete súkromnú školu, vtedy je možný aj výber lokality a ubytovania, buď v rezidencii alebo v rodine situovanej blízko školy.

Výmena rodiny

Výmena rodiny nastáva v prípade, ak nastanú problémy medzi rodinou a študentom. Môže nastať situácia keď rodina aj napriek prísnemu výberu v určitých veciach nespĺňa požadované kritéria. V tom prípade koordinátor pre študenta nájde inú rodinu.

Všetky náklady spojené s dopravou študenta na iné miesto hradí organizácia. Ak zmena bola spôsobená nevhodným správaním študenta, študent môže byť vylúčený a všetky náklady znáša rodič dieťaťa.

Pravidlá programu

Študent počas programu rešpektuje pravidlá hostiteľskej rodiny a školy. Absencie v škole, nevhodné správanie sa či zlý prospech môžu viesť k jeho vylúčeniu z programu.
Na zahraničného študenta sa vstupom do programu vzťahujú zákony cudzej krajiny. Študentovi je zakázané užívať drogy a alkohol, fajčiť, viesť motorové vozidlo, stopovať či samostatne cestovať.

Poistenie

Každý účastník stredoškolského programu musí byť poistený. V niektorých programoch je poistenie priamo zahrnuté v cene, v iných programoch zahraniční partneri poistenie ponúkajú a študent má na výber - buď poistenie zahraničnej inštitúcie alebo komplexné cestovné poistenie prostredníctvom poisťovne na Slovensku. 

Vreckové + ostatné výdaje

Odporúčame vreckové vo výške minimálne 200-300 € na mesiac. Použijete ho na osobné výdaje (pohľadnice, telefónne karty...), poplatky za členstvo v rôznych športových kluboch, obedy v škole, cestovný lístok na školský autobus, drobné školské poplatky (školské pomôcky, školská uniforma...), organizované výlety, zábavu a iné záujmové aktivity študentov. Z dôvodu možnej straty neodporúčame vreckové na celý rok v hotovosti ale vo forme platobnej karty.

 

Späť hore