0905 528 882enlap@enlap.sk

Fínsko, výmenný stredoškolský pobyt

 • Stredoškolský pobyt vo Fínsku
 • Jazykom výučby na fínskej strednej škole môže byť
 • Fínske hostiteľské rodiny sú dobrovolníci
 • Fínsko má má jeden z najlešpších vzdelávácích syst
 • Info o škole

  Prečo si vybrať študijný pobyt v zahraničí  vo Fínsku - domove Santa Clausa?

  Fínsko je jednou z európskych severských krajín. Nachádza sa pri Baltskom mori, na hraniciach so Švédskom, Nórskom a Ruskom. Fínsko je súčasťou Európskej únie a HMÚ. Úradnými jazykmi Fínska sú fínčina a švédčina. Väčšina ľudí vo Fínsku tiež hovorí veľmi dobre anglicky. Fínska populácia je 5,5 milióna a väčšina obyvateľstva sa sústreďuje v južnom regióne. Fínsko je pomerne riedko osídlená krajina s krásnou a čistou prírodou. Celé Fínsko leží v boreálnej zóne, ktorá sa vyznačuje teplými letami a mrazivými zimami.

  Základné informácie o krajine

  • Počet obyvateľov: 5,5 milióna
  • Hlavné mesto: Helsinki
  • Jazyk: fínčina a švédčina

  Fínsko je perfektnou krajinou pre výmený stredoškolský program, pretože má jeden z najlešpších vzdelávácích systémov na svete a má tiež veľmi šťastných a spokojných študentov. Fínsko je krásna krajina plná lesov, tisícok jazier a úžasných pohľadov na polárnu žiaru. Dostupné vonkajšie aktivity sú nekonečné a prírodná krajina je nedotknutá. Môžete si vybrať a jesť lesné bobule skoro kdekoľvek. Osviežujúci vzduch Fínska je čistý a počasie nie je také studené, ako si myslíte. Okrem toho je Fínsko veľmi bezpečnou krajinou s efektívnym systémom verejnej dopravy, ktorý je bezpečný a ľahko zvládnuteľný. Aj Santa Claus je z Fínska a  pobyt na strednej škole v tejto krajine poskytne jedinečnú príležitosť stretnúť sa s  parvým a jediným Santa Clausom a zažiť magickú zimnú krajinu divov vo fínskom Laponsku!

  O fínštine

  Fínčina a švédčina sú oficiálnymyi jazykmi krajiny, ale väčšina obyvateľstva hovorí po fínsky. Vo Fínsku je veľa dialektov. To však neovplyvňuje schopnosť učiť sa fínsky. Fínčina môže byť náročný jazyk na učenie. Preto odporúčame výmenným študentom, aby študovali fínčínu online pred príchodom alebo navštevovali kurzy fínčiny v domácej jazykovej škole. Všetci študenti sú tiež povinní navštevovať kurz fínčiny počas výmenného roka. Príchod fo Fínska však neznamená pre študenta problém, pretože väčšina Fínov hovorí plynulo po anglicky.

  Národné črty Fínov

  Fíni sa môžu na prvý pohľad zdať byť trochu tichí, ale akonáhle ich spoznáte, zistíte, že sú otvorení a milujú dobrodružstvo! Fíni majú radi všetky nezvyčajné športy a aktivity. Patria sem futbalové turnaje v bažinách, hádzanie mobilných telefónov, nosenie manželiek a majstrovstvá sveta v hre na vzduchovej gitare. Fíni sú tiež známi svojou láskou k saune. Takmer každá domácnosť a letná chata vo Fínsku má saunu. Po príjemnom  saunovaní sa fini oddávajú plávaniu v jazere bez ohľadu na počasie. Aj keď je sneh a ľad! Fíni milujú rôzne výzvy a majú veľa sisu. "Fínsky Sisu" je fínsky koncept a pomerne presný preklad je "mať odvahu". Ľadový hokej a formula 1 sú medzi obľúbenými športmi fínov a sú veľmi hrdí na svojich profesionálnych športovcov. Fíni sú tiež veľmi hrdí, že ich krajina je domovom Moominov. Po Santovi Clausovi sú to najznámejšie a najviac milované animované postavičky, ktoré sa podobajú hrochom. 

  Škandinávske krajiny Švédsko, Nórsko, Fínsko a Dánsko majú príbuzné jazyky, čo znamená, že ak sa človek naučí jeden z nich, ľahšie pochopí ďalšie dva.  Fínčina patrí do inej jazykovej skupiny, ale všetky štyri krajiny majú silné kultúrne a historické väzby.

  Školský rok prebieha zhruba od augusta do júna a je rozdelený na 4 - 5 semestrov. Väčšina domácich študentov navštevuje štátne školy ale alternatívne súkromné ​​školy sú medzi študentami stále viac a viac populárne. Väčšina zahraničných študentov je umiestnená do 11., 12 alebo 13. ročníka ale niekedy môžu dostať umiestnenie aj do 9. či 10. ročníka. To, do ktorého ročníka bude študent chodiť je určené hlavne vekom študenta. Konečné rozhodnutie o prijatí a umiestnení do programu a ročníka je výlučne v kompetencii hostiteľskej školy. Väčšina škôl vyžaduje, aby študenti mali v rozvrhu skladbu všeobecných predmetov. Študenti  môžu požadovať určité špecifické predmety avšak o tom, či ich v rozvrhu budú mať rozhoduje vedenie zahraničnej školy a teda nie je možné takéto predmety zaručiť.  Zahraničné školy nie sú povinné vydať na konci pobytu vysvedčenie avšak študent môže vždy získa certifikát o tom aké  predmety študoval.

  Športy a aktivity

  Nie je štandardné, aby školy v severských krajinách ponúkali program a športové aktivity pre študentov po vyučovaní.  Namiesto toho sa študenti zúčastňujú na športových a ďalších aktivitách v miestnych klubov a združeniach. Hostiteľské rodiny a miestni koordinátori radi pomôžu zahraničným študentom nájsť také aktivity, o ktoré majú záujem. Odporúčame študentom, aby sa aspoň raz týždenne zúčastnili na takýchto aktivitách, pretože je to skvelý spôsob, ako sa stretávať s novými ľuďmi a dozvedieť sa o miestnej kultúre.

  Všeobecné informácie tu.
   

 • Kurzy a cenník

  CENY KURZOV

  Typ kurzu 8 týždňov 12 týždňov 20 týždňov 40 týždňov
  Akademický pobyt 2024/2025 9 050 € 10 050 €

  Školský rok začína začiatkom augusta a končí v začiatkom júna.
  Jesenný školský polrok začína začiatkom augusta a končí pred začiatkom vianočných sviatkov.
  Jarný školský polrok začína v polovici januára a končí začiatkom júna.

  V cene je zahrnuté

  • registrácia a štúdium na strednej škole
  • ubytovanie a stravovanie
  • orientácia po príchode
  • zabezpečenie dopravy z letiska do hostiteľskej rodiny
  • podpora a asistencia miestneho koordinátora
  • orientácia po príchode
  • 24-hodinová pomoc v prípade núdze

  V cene nie je zahrnuté

  • doprava
  • obedy v školskej jedálni sa
  • učebnice cca 100 € 
  • zápisné a poplatky do mimoškolskej činnosti
  • očkovania, návštevy lekára
  • povinné poistenie, školský rok - 215 €, školský polrok - 115 €
  • výlety
  • doprava do/zo školy, verejná doprava stojí cca 50 € na mesiac
  • vreckové, doporučujeme minimálne 200 - 300 € mesačne
  • welcome camp 590 €
  Podmienky prijatia
  • vek: 15 - 18,5 rokov, študent musí v kalendárnom roku, v ktorom začína jeho študijný pobyt dosiahnúť 15 rokov a nesmie prekročiť 18 rokov (presne do 18. narodenín).   Pre januárový nástup  platí, že študent musí v kalendárnom roku, v ktorom začína jeho študijný pobyt dosiahnúť 16 rokov a nesmie dosiahnúť 19 rokov.)
  • dobrá znalosť anglického jazyka, aspoň 3 roky angličtiny. ELTiS test z angličtiny - minimálne 215 bodov. Keďže angličtina je takmer ako keby druhý štátny jazyk, všetci ju veľmi dobre ovládajú a učitelia či spolužiaci sú zahraničným študentom veľmi nápomocní a komunikujú v angličtine. V školách sa vžak vyučuje v jazyku danej krajiny ( fínština alebo švédština), preto sa od študentov očakáva, aby sa domáci jazyk naučili čo najskôr a tak sa čo najrýchlejšie adaptovali v novej krajine. 
  • nevyžaduje sa znalosť jazyka danej krajiny avšak doporučujeme absolvovať prípravný kurz pred nástupom buď v slovenskej jazykovej škole alebo online jazykový kurz. 
  • dobré študijné výsledky, najhoršia známka na vysvedčení 3 
  • dobrý zdravotný a psychický stav
  Podmienečné prijatie
  • je problematické umiestniť študentov so zvláštnymi požiadavkami, študentov, ktorí majú alergie na jedlá, zvieratá a pod., študentov, u ktorých zdravotný stav vyžaduje zvláštny prístup a starostlivosť, študentov s piercingom a tetovaním. Takíto študenti sú prijatí podmienečne. Organizátor pobytu má 6 týždňov na to, aby našiel rodinu, ochotnú akceptovať ich požiadavky. Po 6  týždňoch je podmienečné prijatie zmenené na bezpodmienečné alebo je pobyt zo strany organizátora zrušený a všetky poplatky sú vrátené študentovi.
  Termíny pre podanie prihlášky:

  1. apríl - nástup v auguste, 1. október - nástup v januári
  v prípade voľných miest aj po týchto termínoch

   

  Sviatky 2024: 01.01., 06.01., 29.03., 01.04., 01.05., 09.05., 21.06., 22.06., 02.11., 06.12., 24.12., 25.12., 26.12.

 • Ubytovanie

  CENY UBYTOVANIA

  Typ ubytovania
  Ubytovanie a stravovanie v rodine sú zahrnuté v cene.

  Ubytovanie a plná penzia je zabezpečené v dobrovolníckych hosťovských rodinách.

  Hostiteľské rodiny sa vyberajú prostredníctvom siete zástupcov zahraničného partnera. Niektorí zo zástupcov majú alebo mali deti v stredoškolských programoch, iní sú internými zamestnancami nášho partnera.  To, čo majú všetci spoločné je skutočný záujem o prácu so zahraničnými študentmi a napĺňanie ich potrieb. Hostiteľské rodiny sú zo všetkých oblastí života a objavujú vo všetkých formách a veľkostiach.
  Všetky rodiny musia vyplniť prihlášku, kde uvedú informácie o sebe a dôvody, prečo chcú byť hostiteľskými rodinami.  Lokálni koordinátori navštívia všetky rodiny a absolvujú pohovor so všetkými členmi rodiny predtým ako tam umiestnia študentov. Všetky rodiny musia takisto poskytnúť referencie, ktoré sa vždy overujú. Hostiteľskí rodičia musia mať najmenej 25 rokov. V jednej rodine môžu bývať aj 2 zahraniční študenti avšak nikdy nie študenti z jednej krajiny. 

  Hosťovské rodiny môžu byť rozmiestnené po celej krajine. Členovia rodiny majú počas dňa svoje pracovné povinnosti ale večer sa stretávajú a zvyknú spolu večerať. Rodičia sa snažia svojim deťom venovať maximum svojho voľného času. Veľa športujú a trávia čas v prírode. Deti vedú k nezávislosti a podporujú v nich kreativitu. Nezávislosť a aktívne zapájanie sa do rôznych rodinných aktivít sa vyžaduje aj od zahraničných študentov. Rodiny ich berú ako svoje vlastné deti a kladú na nich rovnaké požiadavky.

  Hosťovské rodiny môžu byť fínsky alebo švédsky hovoriace. Nie je možné garantovať výber preferovaného jazyka. Vždy však jazyk v škole a v rodine je rovnaký. 
   

Cenová kalkulácia a prihláška

Cenovo výhodné letenky

REZERVAČNÝ SYSTÉM ARES
ARES 
Späť hore