0905 528 882enlap@enlap.sk

Všeobecné informácie, stredné školy, Holandsko


Školská dochádzka začína v 4 rokoch, deti navštevujú základnú školu do 12 rokov, potom prechádzajú na stredné školy. Tu sa štúdium delí na 3 typy podľa náročnosti:

VMBO - 4-ročné prípravné stredné vzdelanie, od 12 do 16 rokov
HAVO - 5-ročné vyššie stredné vzdelanie, od 12 do 17 rokov
VWO - 6-ročné pred univerzitné vzdelanie, od 12 do 18 rokov

V HAVO a VWO sú bežnými predmetmi holandčina, angličtina, ďalší svetový jazyk (buď nemčina alebo francúzštine), matematika, ekonómia, fyzika, dejepis, biológia, chémia, geografia, telesná výchova, umenie a nezávislé študijné hodiny. Školský týždeň trvá od pondelka do piatku, zvyčajne má 30 - 35 hodín, z ktorých každá hodina trvá 50 min.
Dĺžka každého dňa sa môže meniť, záleží to od rozvrhu hodín.

Úroveň vzdelávania v Holandsku je vysoká, študenti musia venovať viac času príprave na vyučovanie a domácim úlohám. Učitelia očakávajú, že zahraniční študenti sa naučia holandčinu v krátkom čase. Školské materiály ani výučbu im neprekladajú do angličtiny alebo iného cudzieho jazyka.
Zahraniční študenti sú väčšinou umiestňovaní do 4. ročníka HAVO alebo 5. ročníka VWO škôl. Konečné rozhodnutie o tom do ktorej triedy môže byť študent zaradený vydáva škola. Študenta sa však snažia umiestniť do primeraného ročníka.
Od zahraničných študentov sa na začiatku neočakáva, že sa budú plne a aktívne zúčastňovať na hodinách, ale očakáva sa budú hodiny poctivo navštevovať. Toto im pomôže nielen spoznať ostatných v triede, ale tiež sa integrovať do prostredia, kde sa rozpráva po holandsky.

Zahraničné školy

Študenti z cudzích krajín vrátane Slovenska sú umiestňovaní len na akreditované stredné školy. Počet prijatých zahraničných študentov na každej škole je limitovaný. Stredné školy dbajú o to, aby medzi svojimi študentmi nemali veľa študentov z jednej krajiny.

Naša agentúra ponúkajú štúdium na štátnych a na súkromných stredných školách. Na všetkých školách sa vyučuje podľa učebných osnov, platných v danej krajine. Niektoré predmety sú povinné, iné si študenti vyberajú z ponuky danej školy podľa vlastných záujmov a schopností a v spolupráci so študijným poradcom.
Súkromné školy umožňujú vo väčšej miere prihliadnuť na individuálne potreby a záujmy študenta. Študentom poskytujú zvýšenú individuálnu pomoc pri štúdiu a najmä v  problematických oblastiach, viac sa sústreďujú na rozvoj talentu.

Slovenskí študenti sa väčšinou zaraďujú do toho istého ročníka, ktorý by navštevovali v Slovenskej republike. Avšak v prípade nízkej jazykovej úrovne môžu byť zaradení do nižšieho ročníka prípadne im škola odporučí ľahšie predmety. O zaradení vždy rozhoduje zahraničná škola.

Jazykové požiadavky

Od zahraničného študenta sa nevyžaduje znalosť  jazyka holandčiny. Dôležité je, aby dobre ovládal angličtinu a snažil sa naučiť holandčinu. Niektoré školy vedia poskytnúť zahraničným študentom pomoc pri zdokonaľovaní sa v jazyku krajiny. Týka sa to najmä súkromných škôl.  Jazykovú prípravu však ponúkajú aj niektoré štátne školy.  Jazyková výučba môže byť na niektorých školách bezplatná na iných spoplatňovaná.

Preto je dôležité zistiť úroveň jazykových znalostí každého uchádzača. Ak študent nespĺňa jazykové požiadavky pre vybraný program, odporučíme mu iný, ktorý umožňuje poskytnutie extra jazykovej prípravy. Ak sa študent prihlási v dostatočnom časom predstihu, môže sa do začiatku nástupu zdokonaliť na jazykových kurzoch doma alebo v zahraničí. V niektorých krajinách je nutné absolvovať pred samotným programom jazykovú prípravu ak znalosti jazyka nie sú dostatočné. O finančných nákladoch študentov vždy dopredu informujeme.

Postup pri prihlasovaní

1. Vyplnenie predbežnej prihlášky -  treba vyplniť nezáväznú predbežnú prihlášku a poslať  ju emailom, poštou alebo faxom ju do našej kancelárie. Obratom Vám pošleme prihlášku na samotný program a návrh zmluvy o zabezpečení stredoškolského pobytu.

2. Konzultácia s domovskou školou študenta. Rozhodnutie stráviť rok alebo polrok na strednej škole v zahraničí je potrebné prekonzultovať s triednym učiteľom študenta a s riaditeľom školy. Takto získate informácie o tom, za akých podmienok je škola ochotná uvoľniť študenta na daný typ pobytu a ako sa bude štúdium započítavať do bežného školského roka. Väčšinou sa to rieši prostredníctvom rozdielových skúšok.

3. Osobná návšteva a pohovor v našej agentúre. Študenti prinesú skompletizovanú prihlášku. Pri väčšine programov je návšteva povinná. Je žiaduce, aby na pohovor prišli študenti spoločne s rodičmi/rodičom. Na pohovore oboznámime študenta a rodičov so všetkými podrobnosťami a podmienkami a zodpovieme všetky otázky. Tiež skontrolujeme či je prihláška kompletná. Vo väčšine prípadov je súčasťou pohovoru aj jazykový test, cieľom ktorého je overenie jazykovej úrovne. S výsledkami pohovoru sú študenti oboznámení buď hneď alebo v priebehu niekoľkých dní.

4. Prihlášku odošleme do našej partnerskej organizácie. Jej pracovníci posúdia prihlášku a ak študent vyhovuje prijímacím kritériám, pošlú nám potvrdenie o prijatí.

5. Naša agentúra pripraví zálohovú faktúru a odošle ju študentovi spolu so zmluvou zabezpečení stredoškolského pobytu. Uhradením zálohy a podpisom zmluvy klient potvrdí záujem o stredoškolský program.

6. Zálohu uhradíme zahraničnému partnerovi a ten potom zaháji proces umiestňovania študenta v hosťovskej rodine/na internáte a v novej hosťovskej škole. Umiestnenie môže trvať niekoľkých dní, týždňov  až mesiacov, tento proces nemôže naša agentúra ovplyvniť nakoľko daný proces vykonáva partnerská organizácia. Ak obdržíme aktuálne informácie o umiestnení, kontaktujeme študenta a jeho rodičov a informácie im odovzdáme.

7. Vybavovanie víz (okrem krajín EU) - po definitívnom potvrdení akceptácii sa začne proces vybavovania víz. Študenta oboznámime so všetkými dokumentmi, ktoré bude nutné vyplniť. Naši pracovníci mu budú nápomocní pri celom tomto procese.

8. Informačné stretnutie – študent ako aj rodičia by sa mali zúčastniť orientačného stretnutia pred odchodom na študijný pobyt. Určite majú veľa otázok, ktoré by chceli prediskutovať, aby vstúpili do života v novej krajine bez problémov.

9. Odchod do hosťovskej krajiny – príchod do miesta pobytu je väčšinou niekoľko dní až jeden týždeň pred nástupom do školy. Tento týždeň je určený na adaptovanie sa v novom prostredí. Na letisku bude na študenta čakať jeho lokálny koordinátor, poprípade rodina alebo pracovník našej partnerskej organizácie.

Úloha lokálneho koordinátora

Lokálni koordinátori sú zamestnancami organizácie, ktorí zodpovedajú za študentov v danej lokalite. Organizácia má sieť koordinátorov po celej krajine. Lokálny koordinátor je pripravený na to, aby vedel poskytnúť študentovi odpovede na všetky jeho otázky. Je zodpovedný za riešenie problémov medzi študentom, hosťovskou rodinou/internátom a sprostredkovateľskou organizáciou.

Ubytovanie

Ubytovanie v novej krajine je možné na internátoch (rezidenciách) alebo v hostiteľských rodinách.

Internáty (rezidencie) umožňujú študentom prežívať každodenný život v spoločnosti ďalších miestnych a zahraničných študentov. Študenti si rýchlejšie nájdu priateľov, nemusia do školy dochádzať miestnou dopravou, môžu sa venovať rôznym aktivitám a športom v areáli rezidencie či školy. Študentská izba je vybavená nábytkom, stolom a stoličkami, posteľou, zrkadlom, toaletným stolíkom. Rezidencia je vybavená práčovňou a žehliacimi potrebami, za ich užívanie sa platí. O čistotu izby sa stará študent. Spravidla sú v rezidenciách kuchynky, ktoré v prípade záujmu slúžia študentom na prípravu jedál. Študenti majú k dispozícii WiFi alebo WLAN prístup na internet.

Pobyt v hosťovskej rodine je ideálnou príležitosťou spoznať kultúru cudzej krajiny prirodzeným spôsobom. Študenti sa zúčastňujú na každodennom rodinnom živote a rodinných aktivitách. Hosťovské rodiny prijímajú študenta ako člena rodiny, nie ako hosťa.  V niektorých krajinách sú rodiny dobrovoľnícke, v iných sa za ubytovanie platí. Hostiteľské rodiny musia spĺňať prísne kritériá, zamerané na spôsobilosť hostiť zahraničného študenta. Kritériá stanovujú vlády jednotlivých krajín. Rodina musí poskytnúť najmenej 3 odporúčania, dokazujúce jej dobrú povesť a bezúhonnosť. Veľká časť rodín je v programe dlhé roky a preto majú veľmi dobré skúsenosti s hosťovaním zahraničných študentov.

Predtým ako rodinu príjmu do programu, navštívi ich dom lokálny koordinátor, zisťuje, aký je životný štýl rodiny, či ubytovacie podmienky sú vyhovujúce, aké sú ich záujmy a dôvody a prečo chcú do svojho domu pozvať zahraničného študenta. Domy musia byť čisté a komfortné, rodina by mala mať podobné záujmy a pomáhať študentovi pri dosahovaní úspechov v novom prostredí. Hlavným dôvodom prijatia študenta je  umožniť mu spoznať krajinu, jej kultúru a životný štýl a tiež, aby rodina spoznala mladých ľudí z iných krajín a ich kultúru, zvyky, zmýšľanie a životné ciele.

Rodiny sú z rozličného sociálno-ekonomického prostredia strednej vrstvy a žijú väčšinou na predmestiach, alebo v malých mestách a na vidieku. Je to predovšetkým z bezpečnostných dôvodov.

Zahraniční partneri sa pokúšajú zosúladiť záujmy študentov so záujmami a životným štýlom rodiny, do úvahy sa berie napríklad vierovyznanie, šport alebo iné požiadavky. Ak by študent chcel byť umiestnený v konkrétnej geografickej časti, vždy sa požiadavke snažíme vyhovieť, no nie vždy je to možné. V prípade, že si vyberiete súkromnú školu, vtedy je možný aj výber lokality a ubytovania, buď v rezidencii alebo v rodine situovanej blízko školy.

Výmena rodiny

Výmena rodiny nastáva v prípade, ak nastanú problémy medzi rodinou a študentom. Môže nastať situácia keď rodina aj napriek prísnemu výberu v určitých veciach nespĺňa požadované kritéria. V tom prípade koordinátor pre študenta nájde inú rodinu.

Všetky náklady spojené s dopravou študenta na iné miesto hradí organizácia. Ak zmena bola spôsobená nevhodným správaním študenta, všetky náklady znáša rodič dieťaťa.

Poistenie

Každý účastník stredoškolského programu musí byť poistený. V niektorých programoch je poistenie priamo zahrnuté v cene, v iných programoch zahraniční partneri poistenie ponúkajú a študent má na výber - buď poistenie zahraničnej inštitúcie alebo komplexné cestovné poistenie prostredníctvom poisťovne na Slovensku.

Vreckové

V každej krajine je potrebné počítať s bežnými výdavkami na učebnice, školské potreby, mestskú dopravu, školské podujatia a pod. Na začiatku školského roka je potrebné počítať so sumou približne € 300 - € 400 na poplatky, ktoré školy vyberajú  na rôzne účely. Ako vreckové odporúčame minimálne € 200 na mesiac pobytu. Výška vreckového je vo veľkej miere závislá aj od individuálnych návykov a životného štýlu každého študenta. Ak pobyt v zahraničí presahuje 3 mesiace, je vhodné založiť si účet v banke v mieste pobytu. Naši zahraniční partneri alebo priamo školy asistujú pri založení účtu. Na tento účet im môžu rodičia pravidelne poukazovať peniaze. Alternatívou je platobná karta vystavená k účtu v SR. 

Vybavenie prídavku na dieťa

Najprv je potrebné požiadať MŠ SR o posúdenie štúdia. K tomu je potrebné dodať potvrdenie zahraničnej školy o návšteve. MŠ SR vydá rozhodnutie o rovnocennosti štúdia.
Potom je potrebné požiadať Úrad práce, soc. vecí a rodiny o prídavok na dieťa. K žiadosti je nutné priložiť potvrdenie zahraničnej školy o návšteve a rozhodnutie MŠ SR o rovnocennosti štúdia. Obvodný úrad následne obnoví rozhodnutím prídavky na dieťa a upovedomí rodiča o tom listom.

Späť hore