0905 528 882enlap@enlap.sk

Dánsko, výmenný pobyt na strednej škole

 • Stredné školy po celom Dánsku
 • Staň sa na nejaký čas dánskym stredoškolákom
 • Výmenní študenti z celého sveta
 • Info o škole

  Výmenný stredoškolský pobyt na štátnej škole v Dánsku

  Dánsko s 5,7 milióna obyvateľmi je malá a krásna krajina s jedným z najstarších kráľovstiev na svete. V Dánsku nájdete niekoľko pamiatok a hradov a sídlia tu mnohé veľké medzinárodné spoločnosti ako napríklad Lego a Maersk. Dánsko je veľmi rovinatá krajina s iba jedným malým pohorím. Podnebie je mierne, teploty sa pohybujú od cca. -5 až +21 stupňov Celzia počas celého roka. Dánsko je bezpečná krajina a ľudia si navzájom veľmi dôverujú. Dánsko je známe svojim dobrým systémom verejnej dopravy, ale aj množstvom bicyklov, ktorými dáni často cestujú do školy a do práce.

  Prečo si vybrať Dánsko pre stredoškolský pobyt?

  Ďánsko je úžasná krajina pre zahraničných študentov s bohatou kultúrou a mnohými pamätihodnosťami. Rovnako ponúka možnosť naučiť sa úplne nový jazyk. Študenti majú  možnosť vyskúšať veľa skvelých jedál a pečiva. Zahraniční  študenti v Dánsku majú šancu nadviazať počas štúdia priateľstvá po celý život, byť súčasťou dánskej rodiny a zažiť z prvej ruky každodenný život dánov. Študenti v Dánsku sú často veľmi nezávislí a aktívni v mnohých spoločenských aktivitách mimo školy. V Dánsku je mnoho dialektov. Toto zvyčajne neovplyvňuje schopnosť učiť sa dánsky. Avšak dánčina je ťažkým jazykom pre nováčikov. Preto odporúčame  študentom prihlásiť sa na online kurzy dánčiny a veľa komunikovať s novými dánskymi priateľmi a hostiteľskou rodinou.

  Národné tradície

  Dani sú skvelí cyklisti! Dokonca považujú bicykel  za efektívnejší dopravný prostriedok ako verejnú dopravu aj keď majú veľmi dobrý systém verejnej dopravy. V Dánsku často nájdete pokoj a kľud, pretože ľudia si užívajú ticho a prírodu a často trávia veľa času vonku, dokonca aj keď je zima. Ľudia sú otvorení a priami, to znamená, že ak sa na niečo opýtate, mali by ste očakávať čestnú odpoveď. Dáni milujú tradície a využívajú každú príležitosť na  oslavy. Či už ide o Vianoce, narodeniny, rôzne výročia alebo Veľkú noc. Dánovia milujú "hygge" čo znamená príjemný pocit alebo prostredie

  Školský rok prebieha zhruba od augusta do júna a je rozdelený na dva semestre. Väčšina domácich študentov navštevuje štátne školy ale alternatívne súkromné ​​školy sú medzi študentami stále viac a viac populárne. Väčšina zahraničných študentov je umiestnená do 11., 12 alebo 13. ročníka ale niekedy môžu dostať umiestnenie aj do 9. či 10. ročníka. To, do ktorého ročníka bude študent chodiť je určené hlavne vekom študenta. Konečné rozhodnutie o prijatí a umiestnení do programu a ročníka je výlučne v kompetencii hostiteľskej školy. Väčšina škôl vyžaduje, aby študenti mali v rozvrhu skladbu všeobecných predmetov. Študenti  môžu požadovať určité špecifické predmety avšak o tom, či ich v rozvrhu budú mať rozhoduje vedenie zahraničnej školy a teda nie je možné takéto predmety zaručiť.  Zahraničné školy nie sú povinné vydať na konci pobytu vysvedčenie avšak študent môže vždy získa certifikát o tom aké  predmety študoval.

  Športy a aktivity

  Nie je štandardné, aby školy v severských krajinách ponúkali program a športové aktivity pre študentov po vyučovaní.  Namiesto toho sa študenti zúčastňujú na športových a ďalších aktivitách v miestnych kluboch a združeniach. Hostiteľské rodiny a miestni koordinátori radi pomôžu zahraničným študentom nájsť také aktivity, o ktoré majú záujem. Odporúčame študentom, aby sa aspoň raz týždenne zúčastnili na takýchto aktivitách, pretože je to skvelý spôsob, ako sa stretávať s novými ľuďmi a dozvedieť sa o miestnej kultúre.Väčšina mladých ľudí sa zúčastňuje na nejakom druhu športu alebo telesnej aktivity. Veľmi populárnymi sú futbal, handball a badminton. Ak študent uprednostňuje spoločenské aktivity, je tu množstvo klubov a spoločenstiev, zameraných na takéto činnnosti a študenti sa do nich môžu prihlásiť.

  Všeobecné informácie o dánskom systéme vzdelávania tu.

 • Kurzy a cenník

  CENY KURZOV

  Typ kurzu 8 týždňov 12 týždňov 20 týždňov 40 týždňov
  Stredoškolské štúdium 2024/2025 8 750 € 9 050 € 10 050 €

  Školský rok začína od polovice augusta do polovice septembra a končí v júni.
  Jesenný školský polrok začína od polovice augusta do polovice septembra a končí pred začiatkom vianočných sviatkov alebo v januári.
  Jarný školský polrok začína koncom januára a končí v júni.

  V cene je zahrnuté

  • registrácia a štúdium na strednej škole
  • výber rodiny
  • ubytovanie a stravovanie
  • orientácia po príchode
  • zabezpečenie dopravy z letiska do hostiteľskej rodiny
  • podpora a asistencia miestneho koordinátora
  • orientácia po príchode
  • 24-hodinová pomoc v prípade núdze

  V cene nie je zahrnuté

  • doprava
  • obedy v školskej jedálni
  • učebnice cca 100 €
  • doprava do/z školy cca 50 € mesačne
  • zápisné a poplatky do mimoškolskej činnosti
  • očkovania, návštevy lekára
  • poistenie: školský rok - 310 €, školský polrok - 155 €, školský štvrťrok - 95 €, 2 mesiace - 65 €
  • výlety
  • vreckové, doporučujeme minimálne 200 € - 300 € mesačne
  • študenti s požiadavkou na stravovacie diéty (napríklad bezlepková diéta...) alebo s alergiami musia počítať so zvýšenými nákladmi 
  • v prípade záujmu o preĺženie polročného pobytu na ročný, študent uhradí rozdiel medzi ročným a polročným pobytom + poplatok 500 €. Ak študent bude musieť byť umiestnený do novej rodiny, zaplatí namiesto poplatku 500 € poplatok 1500 €.
  Podmienky prijatia
  • vek: 15,5 - 18 rokov, študent musí v kalendárnom roku, v ktorom začína jeho študijný pobyt dosiahnúť 16 rokov a nesmie dosiahnúť 19 rokov. 
  • dobrá znalosť anglického jazyka, aspoň 3 roky angličtiny. ELTiS test z angličtiny - minimálne 215 bodov. Keďže angličtina je takmer ako keby druhý štátny jazyk, všetci ju veľmi dobre ovládajú a učitelia či spolužiaci sú zahraničným študentom veľmi nápomocní a komunikujú v angličtine. V školách sa vžak vyučuje v jazyku danej krajiny, preto sa od študentov očakáva, aby sa domáci jazyk naučili čo najskôr a tak sa čo najrýchlejšie adaptovali v novej krajine. 
  • nevyžaduje sa znalosť jazyka danej krajiny avšak doporučujeme absolvovať prípravný kurz pred nástupom buď v slovenskej jazykovej škole alebo online jazykový kurz. 
  • dobré študijné výsledky, najhoršia známka na vysvedčení 3 
  • dobrý zdravotný a psychický stav
  Pomienečné prijatie
  • je problematické umiestniť študentov so zvláštnymi požiadavkami, študentov, ktorí majú alergie na jedlá, zvieratá a pod,  študentov, u ktorých zdravotný stav vyžaduje zvláštny prístup a starostlivosť, študentov s piercingom a tetovaním. Takíto študenti sú prijatí podmienečne. Organizáto pobytu má 6 týždňov na to, aby našiel rodinu, ochotnú akceptovať ich požiadavky. Po 6  týždňoch je podmienečné prijatie zmenené na bezpodmienečné alebo je pobyt zo strany organizátora zrušený a všetky poplatky sú vrátené študentovi.
  Termíny pre podanie prihlášky:

  1. apríl - nástup v auguste, 1. október - nástup v januári
  v prípade voľných miest aj po týchto termínoch

   

  Sviatky 2024: 01.01., 28.03., 29.03., 01.04., 09.05., 19.05., 20.05., 05.06., 24.12.- 26.12.

 • Ubytovanie

  CENY UBYTOVANIA

  Typ ubytovania
  Ubytovanie a stravovanie v rodine sú zahrnuté v cene.

  Ubytovanie a plná penzia je zabezpečené v dobrovolníckych hosťovských rodinách. Študenti si musia balíčky do školy pripraviť sami. Ak nemajú záujem, môžu si ľahký obed kúpiť v škole. Stojí cca 35 DKR.

  Hostiteľské rodiny sa vyberajú prostredníctvom siete zástupcov zahraničného partnera. Mnohé rodiny majú alebo mali deti v stredoškolských programoch, iní sú internými zamestnancami nášho partnera. To, čo majú všetci spoločné je skutočný záujem o prácu so zahraničnými študentmi a napĺňanie ich potrieb. Hostiteľské rodiny sú zo všetkých oblastí života a objavujú vo všetkých formách a veľkostiach.
  Všetky rodiny musia vyplniť prihlášku, kde uvedú informácie o sebe a dôvody, prečo chcú byť hostiteľskými rodinami.  Lokálni koordinátori navštívia všetky rodiny a absolvujú pohovor so všetkými členmi rodiny predtým ako tam umiestnia študentov. Všetky rodiny musia takisto poskytnúť referencie, ktoré sa vždy overujú. Hostiteľskí rodičia musia mať najmenej 25 rokov. Študenti môžu byť umiestnení do tradičných rodín, do neúplných domácností, do rodín s deťmi alebo bez detí.  V jednej rodine môžu bývať aj 2 zahraniční študenti avšak nikdy nie študenti z jednej krajiny. Študenti taktiež môžu zdielať izbu s hostiteľským súrodencom.

  Hosťovské rodiny môžu byť rozmiestnené po celej krajine. Rodiny sú malé a kladú veľkú dôležitosť tradičným  rodinným hodnotám. Dámi sú známi ako sarkastickí, otvorení a aktívni ľudia. Členovia rodiny majú počas dňa svoje pracovné povinnosti ale večer sa stretávajú a zvyknú spolu večerať. Rodičia sa snažia svojim deťom venovať maximum svojho voľného času. Veľa športujú a trávia čas v prírode. Deti vedú k nezávislosti a podporujú v nich kreativitu. Nezávislosť a aktívne zapájanie sa do rôznych rodinných aktivít sa vyžaduje aj od zahraničných študentov. Rodiny ich berú ako svoje vlastné deti a kladú na nich rovnaké požiadavky.
   

Cenová kalkulácia a prihláška

Cenovo výhodné letenky

REZERVAČNÝ SYSTÉM ARES
ARES 
Späť hore